You are here:

Kozmetik Etiketleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kozmetik pazarının giderek daha rekabetçi hale gelmesiyle, başarılı işletmeleri diğerlerinden ayıran önemli noktalar arasında marka bilinci oluşturma ve etiket tasarımlarının benzersizliği gelmektedir. Çünkü müşteriler aradıkları ürünü bulduklarında ilk gördükleri şey marka ve etiket oluyor. Bunun sonucu olarak da ürünle ilgili varsayımlara başlıyorlar. Bu etiketlerin bazı düzenlemelere de uygun olması resmi açıdan önem taşımaktadır. Kozmetik etiketleri tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktayı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Tasarım

Görselliğin ve tasarımın ön planda olduğu kozmetik etiketleri konusunda müşterilerin markanızın ürünlerini seçmelerini ve sürekliliğini sağlamak istiyorsanız etiketlerin estetik açıdan göz alıcı olması gerekir. Yapıştırılacak olan ambalaj için ister mat ister parlak veya saydam bir görünüm belirleyin, tüketicilerin markanız ile ilişki kurması önemlidir. Örneğin pek çok doğallıkla özdeşleşen organik kozmetik ürün firması etiket ve ambalajlarında doğal tonlar, geri dönüşüm ve sürdürülebilirliği vurgulamaktadır. Müşteri kitlesi de ürünü ilk gördükleri anda bu ilişkiyi kurabilmektedir. Şirketin savunduğu değerleri yansıtırken, ambalajda verdikleri mesaj ile tutarlılığı sağlamaktadır.

2. Yasal Gereklilikler

Evet, görsellik ön planda olsa da bakım ve güzellik ürünleri üzerinde yazan bilgilerin doğru ve net bilgiler içermesi çok önemlidir. Öyle ki bazı yasal gerekliliklere tabi tutulmuştur. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, kozmetik ürün etiketleri için bir kılavuz hazırlayarak bu işin standardını göstermiştir. Örneğin klavuzun ilk maddesinde “Kozmetik ürünler, iç ve dış ambalajlarında yer alan bilgilerin, silinemez, kolayca görülebilir ve okunabilir olmaları kaydıyla satışa sunulabilir. “ ibaresi bulunmaktadır. Bu durumda etiketlerin sağlamlığı ön plana çıkmaktadır. Güneş ışığı, su, nem ve pek çok dış etkene karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Etiketler üzerinde bulunması gereken amblemler de kullanıcının rahatlıkla anlayabileceği ve ona yol gösterici şekilde olmalıdır. Örneğin; piggyback bir etiket kullanıyorsanız, etiketin ucunda tüketiclerin bilgilerin devamı olduğunu anlayabileceği bir işaret kullanılması önerilmektedir. Bir başka örnek de ürünün raf ömrünün kum saati veya açık kapaklı ürün işareti ile belirtilmesi gereklidir.

3. Kozmetik Ürün Etiketlerinizi Nerede Bastırabilirsiniz?

HSR Baskı Teknolojileri olarak, bakım ve kozmetik etiketlerinizi etkileyebilecek karmaşık süreçleri ve malzemeleri anlıyoruz. Profesyonel kadromuz, uygun renk yönetimi ve bütünlüğü göz önünde bulundurarak bakım ve kozmetik etiketlerinizin tasarım ve baskı sürecine yardımcı olabilir.
Baskı teknolojilerimiz, 10 yılı aşkın tecrübemizin ve kalite güvencesine olan bağlılığımızın bir sonucudur. Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için süreçlerimizi sürekli olarak yeniden değerlendiriyor ve en son teknolojiye yatırım yapıyoruz. Ne tür bir güzellik ürünü veya etiketine ihtiyacınız olursa olsun, ihtiyaçlarınıza uygun bir etiket oluşturmanıza yardımcı olabiliriz. Bize +90 (232) 388 10 88 numaralı telefondan kolayca ulaşabilir veya info@hsrlabel.com adresine eposta göndererek talebinizi iletebilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: HSR Baskı Teknolojileri olarak yasal, ticari veya düzenleyici tavsiye vermemekle birlikte, içeriğin doğruluğu ve güncelliğini, oluşabilecek değişiklikler doğrultusunda garanti edememekteyiz. Yasal, ticari veya düzenleyici tavsiye talepleriniz için avukat danışmanlığını öneririz.

Ürünü İnceleyin

Kozmetik etiketleri hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak hemen ürün sayfasını ziyaret edin.