You are here:

Bilgi Bankası

Etiket baskı teknolojisi ve cihazlarla ilgili merak ettiğiniz terimlerin kısa açıklamalarını bulabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular | Bilgi Bankası | HSR Label
Görüntülerin dijital formatta yaratılması, saklanması ve aktarılması yoluyla değişken verilerin, klişe denilen metal kalıpları değiştirmeden etiket üzerine basılabilmesi işlemidir.

Dots. Per Inch. Inç başına düşen nokta anlamına gelen DPI, baskı malzemesindeki nokta yoğunluğudur. Yoğunluk arttıkça netlik de artar, çünkü ayrıntılar daha belirgin olur.

Baskı ve kesim yapılan, basınca duyarlı, barkod yazıcılar için üretilen etiketlerdir. Kağıt (kuşe, eco termal vb.) ya da plastik bazlı ( silvermat, mat pp vb.) çeşitleri bulunmaktadır.

Erimiş selüloz bileşiminin kimyasal işlemden geçmesi sonucu ortaya çıkan ince şeffaf selüloz sentetik malzeme, tabaka. Metalize ya da renkli olabilir. Düşük geçirgenliği sayesinde gıda ürünlerinin ambalajında sıklıkla kullanılmakla birlikte, kaplamasız selülozun ambalajlama kullanımı, hediye paketleri gibi uygulamalarla kısıtlıdır.

Fleksografi, Esnek bir baskı plakası ya da esnek ambalaj malzemesi üzerindeki görüntünün kabarık kısımlarına mürekkep uygulanarak elde edilen rotatif rölyef işlemidir. Kendinden yapışkanlı etiketler için kullanılan dar ebat teknolojisi dışında, paket endüstrisinde geniş ebat uygulamalarında da kullanılan bir teknolojidir.

Kesme kalıbı ile kesmek. Bıçak kalıbı ile etiketi istenilen şekilde kesmek. Kendinden yapışkanlı etiketler ve bazı ıslak yapışkanlı ve in mold etiketler bu yöntemle kesilir ve şekillendirilirler.

Yapışkan kullanılarak, sıcaklık verilerek ya da basınç yoluyla baskılı yüzeye uygulanan, şeffaf, plastik malzeme (polyester, polipropilen). Korumayı arttırdığı gibi aynı zamanda görüntüyü güzelleştirir. Üzerine baskı yapılamayan ya da termal yazıcılarla baskı yapılabilen türleri vardır.

Elek üzerinde bulunan macun kıvamındaki mürekkebin, baskı materyali üzerine geçmesini sağlayan, ucu kauçuk sıyırıcı.

E-Bültenimize Abone Olun

HSR hakkında son gelişmelerden, sektörel yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.