You are here:

Etiket Firmaları | Doğru Etiket Üreticisi Nasıl Seçilir?

Etiket firmaları sürekli gelişen sektörde ileri teknolojiler kullanarak çeşitli sentetik malzemeler, kâğıtlar ve folyo malzemeler işlemekte ve birbirinden farklı baskı çalışmaları uygulamaktadır. Farklı sektörlere özgü çeşitli mevduatlar, AB uyum yasaları gibi gereklilikler etiket üretiminin profesyoneller tarafından yapılması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Yapışkanlı etiket sadece göze hitap etmemeli aynı zamanda üretimden dağıtıma ve tüketici satın aldıktan sonra ürünün kullanım ömrü boyunca performans göstermelidir. İşte yapışkanlı etiket firmaları arasında seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar: Etiket Firmaları I Doğru Etiket Üreticisi Nasıl Seçilir?

1. Anlamak

Öyle ya da böyle bir etiket üreticisi talep ettiğiniz etiketi size sunacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta sizin talepleriniz ile yapılması gerekenin örtüşüp örtüşmediğidir. Yani etiket firmaları sizin taleplerinizi ön planda tutarken dikkat edilmesi gereken noktaları da size açıklayabilmelidir. Örneğin etiketinizin ne amaçla kullanılacağı, nasıl bir saklama koşuluna ihtiyaç duyulduğu, kalıcı mı yoksa çıkarılabilir mi olması gerektiği gibi sorulması gereken pek çok soru bulunmaktadır. Etiket firmaları tüm projenizi geniş görebilmeli ve hem bugün hem de yarın için etiketleme önerileri sunabilmelidir.

2. Kalite

Öncelikli bakmanız gereken noktalardan bir diğeri olduğunu düşünüyoruz. ‘’Biz çok kaliteli üretim yapıyoruz’’ demek sadece romantik bir yaklaşım olmaktan öteye gidemez.  Bu yüzden yalnızca etiket üzerindeki baskı kalitesini değil, aynı zamanda siparişten siparişe renk tutarlılığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Tedarikçiler, her siparişinizde etiketlerinizin aynı görünmesini nasıl sağladıklarını açıklayabilmelidir. Firmanın ISO konusunda hangi standartları karşıladığını sorabilirsiniz.

3. Fiyat

Etiket üretiminde üç maliyet kalemi bulunmaktadır. Bunlar; hammadde, işe giriş ve üretim maliyetleridir. Ayrıca kar da dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Size bu noktaları sağlıklı bir şekilde açıklayabilen etiket firmalarını dikkate almanız sağlıklı bir işleyiş sağlar.

4. Malzeme

Hem estetik hem de işlevsel amaçlara hizmet eden birçok farklı etiket malzemesi türü vardır. Ürününüzün kendisi etiketin malzeme türünü belirleyebilir. Örneğin, yağlar, yapışma hatasına ve baskı bozulmasına direnen malzemeler gerektirebilir. Sıcaklık ve nem ayrıca yapışma, baskı ve etiket görünümünü de etkileyebilir. Örneğin kimya ve gıda gibi bazı sektörlerde belirli ölçütleri karşılaması gereken etiketler üretilmelidir. Etiket firmaları size bu konuda bilgilendirme yapabilmelidir.

5. Uygulama

Etiketlerin elle veya otomatik olarak ve kuru veya ıslak, sıcak veya soğuk bir ortamda nasıl uygulanacağı, malzeme ve yapıştırıcı türünü etkileyecektir. Otomatik uygulama yapılacaksa, etiketlerin cihaz üzerinde verimli bir şekilde çalışması önemlidir. Otomasyonu düşünüyorsanız, etiketleme makinesi satışı ve/veya kiralama hizmeti sunan bir tedarikçi seçmek isteyebilirsiniz.

6. Teslim Süresi

Etiket firmasının ürünün hizmet gereksinimlerini karşıladığından emin olun. Tasarım revizyonları yapmak için zamanı, etiketler için teslim süresini ve hammaddeyi vb. düşünün.

7. Sürdürülebilirlik

Etiket üreticisinin güçlü iş ortakları ve finansal yetkinliğinin bulunması gerekmektedir. Bir siparişinizde rahatlıkla sağlanan hammaddeyi diğer siparişinizde uzun süre beklemek zorunda kalıyorsanız işiniz için riskli bir adım atmış olursunuz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Ürünlerimiz, çözümlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için şimdi bizimle iletişime geçin!