loader image

Flekso Baskı Nedir?

Flekso Baskı Nedir?

Fleksografik baskı, günümüzde etiket baskı endüstrisinde en çok kullanılan baskı teknolojisi haline gelirken, kalite, verimlilik ve esneklikte optimum bir kombinasyon sağladı. Peki flekso baskı sistemi nedir ve nasıl çalışır? Diğer baskı tekniklerini öğrenmek isterseniz Baskı Teknikleri Nelerdir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Flekso Baskı

Flekso baskı sistemi, esnek kalıp ve solvent bazlı mürekkep kullanılan rotatif veya tabaka baskı yapabilen, yüksek baskı tekniği olarak tanımlanmaktadır. Flexo baskı makinelerinin ivedi gelişen teknolojisi ile birlikte, likit mürekkeplerdeki gelişmeler, CTP teknolojisi, kauçuk klişelerden fotopolimer klişeye geçilmesi, aniloksların, mekanik engrevingten lazer engreving ve seramik kaplamaya evrilmesi fleksoyu daha tercih edilebilir duruma getirmiştir. Aniloks kalitesinin artması da mürekkep sıyırıcı bıçaklarında (Dr. Blade) uzun ömür ve yüksek sıyırma şartı aranmasına neden olmuştur. Uzun süreli fotografik baskıda silindir çelikten üretilen aniloksa kaplanan özel bir seramik bıçak cinsi geliştirilmiştir.

Kaliteli ürüne artan pazar talebi, daha hassas üretim yapılmasını ve hassas baskı için kontrollerin online olmasını sağlamıştır.

Baskı mürekkepleri kısmında ise makinelerin yüksek hızlara çıkabilmesi ile fotografik baskı için yüksek aniloks ve klişelerin geliştirilmesi gibi ilerlemeler, yüksek renk şiddetli, kuruma hızları yüksek hızlara göre optimize edilmiştir. Bu şartlarda düşük solvent bakiyesi sağlayabilen ve baskı materyaline iyi adezyon verebilen mürekkeplerin gelişimini tetiklemiştir.

flekso baskı
Fleksografik Baskı İstasyonu Düzeni

Flekso baskının yaygın olarak kullanılış nedeni, ekonomik oluşu ve karmaşık bir teknoloji gerektirmemesidir. Tramlı merdane ile kalıp kazanı arasındaki ilişkiden dolayı yüksek baskı yapılır. Mürekkep merdanesi hazne içinde tam devir yaparak döndüğünden bütün yüzeyi mürekkeple kaplanır ve bu mürekkep tramlı merdanenin yüzeyine tamamen aktarılır. Tramlı merdane aldığı mürekkebi kalıba aktararak görevini tamamlamaktadır.

Kalıp Hazırlama Yöntemleri

Bu baskı sisteminde görüntüyü baskı altı malzemesine aktarmak için hazırlanış yönünden analog ve dijital olmak üzere iki cins kalıp kullanılmaktadır. Bu kalıplar arasındaki temel fark; analog kalıpta görüntü, film kullanılarak elde edilirken dijital kalıpta görüntü, lazer ışınları ile kalıp yüzeyinde oluşturulur. Bu hazırlanış farklılıkları baskı kalitesine doğrudan etki etmektedir. Analog kalıpta tram noktalarında kazanç fazla olmaktadır. Özellikle açık ve orta tonlarda istenilenden daha fazla bir görüntü koyuluğu elde edilmektedir. Bu sorunları gidermek için flexo baskı sisteminde yapılan teknolojik çalışmalar sonucu CTP (computer to plate) yani bilgisayarda kalıba görüntü aktarma yöntemi olan dijital kalıp hazırlama ortaya çıkarılmıştır.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Flekso tekniği daha çok, basılacak malzeme miktarının yüksek ve diğer baskı sistemleri ile baskıyı gerçekleştirmenin ekonomik ya da teknik yönden mümkün olmadığı, özellikle ambalaj baskılarında tercih edilmektedir.

Ekmek poşetleri, yiyecek poşetleri, şekerleme ve sakız ambalajları, taşıma poşetleri gibi malzemelerin üzerine flexo baskı yöntemi ile çok kaliteli baskılar gerçekleştirilmektedir.

Tahıl, deterjan ve kozmetik karton kutuların baskılarında genelde ofset ve tifdruk baskı kullanılsa da, flekso baskı sistemi de yükselen grafiği ve kalitesi ile bu pazarda kendine yer bulmaya başlamıştır.

Flekso ile birçok zarf çeşidi kolayca basılabildiği gibi, kese kağıtlarının üzerine de bu baskı türü gerçekleştirilebilmektedir. Süt kutularının da neredeyse %90’ının baskısı bu teknik ile gerçekleştirilmektedir. Flekso baskı sistemi, günümüz teknolojisinin kazandırmış olduğu yüksek baskı kalitesinden dolayı; piyasada ofset baskı ve tifdruk baskı ile üretimleri gerçekleşen ürünlerin baskılarını da istenilen kalite düzeyinde gerçekleştirebilmektedir. Bundan dolayı birçok sektöre hizmet vermektedir.

Hsr Baskı Teknolojileri olarak uzman kadromuz ve sürekli yenilenen makine parkurumuz ile flekso baskı ihtiyaçlarınıza tek bir noktadan ulaşabilirsiniz.