You are here:

Serigrafi Baskı Nedir?

Silindirik veya düz çerçeve üzerinde gerilmiş olan naylon veya metal ipliklerden meydana gelen elekten oluşan serigrafi baskı sistemi ve serigrafi baskılı etiketlerin detayları yazımızda. 

1. Serigrafi Baskı

Öncelikle alüminyum silindir çerçeveler üzerine gerilmiş polyester bir eleğe, ışığa duyarlı bir kaplama uygulanır. Elekte işlendiğinde basılacak yerlerden temizlenen ve basılmayacak alanlarda sertleşerek bariyer oluşturan, ışığa duyarlı bir kaplama (fotografik emülsiyon) bulunmaktadır. Elek üzerindeki macun kıvamındaki mürekkebin, rakle vasıtasıyla baskı yapılarak elek üzerinden baskı materyali üzerine geçmesi sağlanmaktadır. Bu, alt tabakadaki görüntüyü üretir. Etiket, mürekkebi uygulandıktan sonra, konveyör vasıtasıyla UV lambaları içeren bir kurutma istasyonundan geçirilir ve mürekkep kurutulur.
Mürekkep kontrolü diğer tüm baskı sistemlerinde olduğu gibi, serigrafi baskıda da önem taşır. Mürekkep, elekten basınçla geçtiği için, bu konuda çok daha dikkatli olmak gerekmektedir. Mürekkebin elek üzerinde bulunması nedeniyle, mürekkep yoğunluğunun (viskozitesi) kontrolü üst noktada olmalıdır. Bununla birlikte raklenin sertliği ve şekli baskı işine göre şekillenmekte, tüm çalışma boyunca kalitesinin sabit kalması gerekmektedir. Raklenin yapısındaki herhangi bir değişiklik görüntü kalitesini doğrudan etkileyecektir.

2. Serigrafinin Kullanım Alanları

Serigrafi baskılı etiketler; kalın ve opak mürekkep gereken görüntüler için idealdir. Ayrıca hava koşullarına ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Bu nedenle dış mekân veya zorlu ortam uygulamaları için ideal çözümdür. Diğer kullanım alanları şu şekildedir:

 • Hava koşullarına dayanıklı ve su geçirmez etiketler dâhil dış mekân etiketleri
 • Endüstriyel etiketler
 • Ürün etiketleri
 • Ticari etiketler
 • Sıralı olarak numaralandırılmış etiketler
 • RoHS etiketleri
 • Uyarı ve tehlike etiketleri
 • İSG etiketleri
 • Elektronik etiketler
 • Pencere çıkartmaları ve statik yapışkanlar
 • Fabrika ve makine etiketleri

3. Serigrafi Baskının Avantajları

Bu baskı türünün en önemli tercih nedeni; diğer baskı teknikleriyle gerçekleşmeyen cam, porselen, tahta, metal, taş, kumaş vb. materyallere baskı yapabilme özelliğidir. Diğer baskı yöntemlerine göre daha yavaş olmasına rağmen, çok çeşitli materyale baskı yapabilmesi, serigrafi baskının en önemli avantajıdır.
Diğer avantajları ise;

 • Mürekkep kaplamanın pürüzsüzlüğü: Diğer baskı işlemlerine göre en büyük avantajı, pürüzsüz, çok kalın bir mürekkep kaplaması oluşturma yeteneğidir.
 • Aşınma ve neme dayanıklılık: Mürekkep film kalınlığı çok büyük olduğundan, bu işlem hava koşullarına, neme, aşınmaya ve kimyasallara karşı direncin gerekli olduğu uygulamalarda mükemmel çözüm sunar.
 • Opaklık: Serigrafi mürekkepleri, mürekkebin kalınlığından dolayı diğer baskı işlemlerine göre daha opaktır.

4. Serigrafi Baskının Dezavantajları

Nispeten karmaşık bir işlemdir; bu nedenle özellikle büyük baskı işlemleri için uygundur. Baskı işleminin maliyeti, kullanılan her mürekkeple artış gösterir. Yüksek mürekkep tabakası yoğunlukları nedeniyle, ilgili kuruma süreleri ve süreçleri de dikkate almak gerekmektedir. Kalem veya bardak gibi kavisli yüzeylerde serigrafi kullanımı yapılamamaktadır; örneğin bu yüzeylerde tampon baskı, güvenilir baskı sonuçları sağlar. Çok renkli baskı yaparken dijital baskı serigrafi ile kıyaslanınca daha ekonomik bir seçenek olabilir. Hızlı bir baskı işi arıyorsanız, serigrafiye oranla dijital veya fleksografik baskı kullanmanızı öneririz. Mürekkebin kalınlığı nedeniyle son derece ince metinlerin serigrafi baskısını yapmak zor olabilir. Bu yüzden, dijital veya fleksografik baskı, iyi görüntüler için ideal seçeneklerdir.

Yüksek kaliteli serigrafi baskılı etiketlerinizi, aynı standartta yüzbinlerce seri halinde basıyoruz. Geleneksel baskı işlemlerinin yardımcı olmadığı durumlarda, serigrafi; motifler, grafikler, logolar ve metinler uygulamak için son derece hassas ve çok yönlü bir seçenek sunmaktadır. Yüksek tirajlı serigrafi baskılı etiketleriniz için uzman kadromuz ile tanışın!

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Ürünlerimiz, çözümlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için şimdi bizimle iletişime geçin!